Depresja poporodowa jest bardzo często spotykana występuje nawet do  30% w populacji, natomiast propaganda „wizerunku matki” kształtuje pojęcie w społeczeństwie, że poród i macierzyństwo niesie za sobą tylko pozytywne aspekty. Z tego między innymi powodu kobiety cierpiące na depresję poporodową zostają pozostawione same sobie i nie otrzymują pomocy a co najgorsze brak akceptacji w społeczeństwie, która wynika raczej z niewiedzy prowadzi do dłuższej wewnętrznej walki u kobiety i dalszych – być może powikłań osobowościowych. O ile depresja poporodowa jest coraz bardziej uświadamiana w środkach masowego przekazu i zaczyna być akceptowana społecznie pod względem kobiet, jednak mało kto wie że depresja poporodowa występuje także u mężczyzn w tym samym procencie co u kobiet. Dlatego jeśli mężczyzna w początkowych miesiącach po porodzie nie radzi sobie z emocjami związanymi z pojawieniem się potomka, powinien podjąć nad sobą pracę jak i jego partnerka aby wzmocnić więź emocjonalną w związku i przezwyciężyć ten trudny okres.

Depresja poporodowa występuje najczęściej po 3 miesiącach po porodzie i trwa od 3 do 6 miesięcy, czasami przekształca się w depresję długotrwałą, leczenie tego zaburzenia jest zwykle pomyślne.

Zaburzenie to jest diagnostyczne dopiero po 3 miesiącach po porodzie ponieważ objawy po urodzeniu dziecka takie jak: utrata wagi ciała, brak popędu seksualnego i bezsenność są również objawami stanu depresyjnego, więc należy odczekać ten okres i jeśli te oraz inne objawy sugerujące depresję nadal się utrzymują należy podjąć leczenie, oczywiście u mężczyzn można zdiagnozować ten stan o wiele prędzej. Klasycznym objawem depresji poporodowej, która jest dość dobrze znana to brak akceptacji i więzi emocjonalnej matki do własnego dziecka, innym objawem może być nadmierna koncentracja nad stanem zdrowia dziecka w przypadku kiedy ewidentnie nie ma ku temu żadnych powodów, najpoważniejszym objawem mogą być myśli związane ze skrzywdzeniem dziecka, które mogą być zrealizowane.

Z tych właśnie powodów kobiety i mężczyźni nie powinni bagatelizować objawów depresji poporodowej i myślę, że świadomość w społeczeństwie o tym zaburzeniu, które mam nadzieje będzie wzrastać pomoże matkom przezwyciężać powyższe trudności bez dodatkowych obciążeń psychologicznych.